cs
ende

Jaderná elektrárna Temelín

V příjemném prostředí zámečku Vysoký Hrádek nacházejícím se v těsné blízkosti jaderné elektrárny se můžete dozvědět mnoho zajímavosti z historie i současnosti výroby elektřiny a především nahlédnout do fungování jaderné elektrárny Temelín.


Jaderná elektrárna Temelín
Autor: Klára Svobodová | Datum: 29.5.2012 - 21:11 | Zhlédnuto: 9085x

Zámeček Vysoký Hrádek

Zámeček Vysoký Hrádek byl v držení známého jihočeského šlechtického rodu Malovců a postupem času měnil svoje majitele. Po 2. světové válce se v jeho prostorách nacházelo JZD a celá stavby byla velmi poškozena. V 80%, letech se pokusili o záchranu Muzeum v Týně na d Vltavou, Definitivní obrat nastal v 90. letech, kdy zámek od původních majitelů koupila společnost ČEZ, která zde vybudovala Informační centrum nově vzniklé jaderné elektrárny Temelín.

Informační centrum

 

V informačním centru je umístěna stálá expozice vztahující se k vývoji jaderné energetiky a její spojení i s jinými obory. V další části se pak seznámíme s uspořádáním jaderné elektrárny Temelín, s jejím funkčním uspořádání, historii i přilehlým okolím. Na prostorných modelech se můžete podívat do útrob jednotlivých zařízení a jejich  pochopit jejich fungování.

Dokonce zde můžete shlédnout 3D film Uskutečněná utopie pojednávající o vývoji vnímání atomů od antického Řecka až po současnost¨.

V informačním centru také probíhají výstavy výtvarných děl. Momentálně zde probíhá výstava výtvarných děl Evy Křiš»álové- Enkaustika - obrázky vytvářené nanášením horkého vosku na speciální papír.

Velmi oblíbeným exponátem informačního centra je mlžná komora, kde se návštěvním může na vlastní oči přesvědčit, kolik ionizujících přírodních částic jej obklopuje.

 Otevřeno denně 9:00 - 16:00 h, v červenci a srpnu 9:00 - 17:30 h. 

Vstup do Informačního centra elektrárny Temelín i exkurze jsou pro všechny návštěvníky zdarma