cs
ende

Obora

Velmi bohatý rod Schwarzenberků vlastnící lovecký zámek Hluboká nechal v roce 1711 vybudovat oboru pro vlastní lovecké účely nazývanou také Stará obora. Pro velký úspěch vznikla na konci 19. století na pravém břehu řeky Vltavy druhá - Nová obora.


Autor: | Datum: 30.5.2012 - 09:33 | Zhlédnuto: 9514x

Stará obora

Obora se rozprostírá mezi Hlubokou nad Vltavou a zříceninou Karlův Hrádek. Téměř v jejím středu se dříve nacházela osada Zlatěšovice, která právě kvůli zbudování Obory byla záměrně vyhlazena. Zbyl po ní pouze rybník a malé prostranství nacházející se v centru Staré obory.

Na území Staré obory se nachází menší část chráněné oblasti Baba s velmi vzácným dubovým porostem na skalnatém podkladu. V těchto místech můžeme nalézt pozůstatky po starém keltské oppidu.

Romantika těchto míst přilákala také mnohé filmaře. Ve Staré oboře se natáčely především pohádky Pyšná princezna nebo Nejkrásnější hádanka.

 

Stará obora funguje i v současnosti. Na jejím území bylo uloveno mnoho trofejí muflona, daňka a kňoura. Téměř uprostřed revíru se lovečtí hosté mohou ubytovat v loveckých chatách a jako vítané zpestření zde mohou zažít i lov v loveckém kočáře.

Cyklostezka

Dlouhé spory o propojení cyklistické stezky z Hluboké nad Vltavou dál po toku řeky Vltavy nakonec vyústily ve vybudování cyklostezky po levém břehu řeky Vltavy v místech původní zatopené příbřežní cesty.

Poněšická obora

V těchto místech na druhém břehu kaňonu Vltavy se začíná rozprostírat druhá obora patřící původně k zámku Hluboká mezi obcemi Dobřejovice, Poněšice, Vlkov a Vitín. Místními je také nazývaná Nová obora, protože byla vybudovaná až ne sklonku 19. století a specializuje se na lov jelenů. I v této oboře bylo odloveno mnoho trofejních kusů vysoké.  Uprostřed této obory protéká potok Libochovka a stejný název nese i přilehlá chráněná oblast. Na konci tohoto chráněného krajinného území se našly zbytky po původním keltském osídlení.