cs
ende

Síň voroplavby na Vltavě

Purkarec byl od dávných dob především centrem voroplavby na Vltavě. Pro mnoho místních obyvatel bylo splavování dřeva významným zdrojem obživy.


Autor: | Datum: 29.5.2012 - 13:11 | Zhlédnuto: 8862x

Vltavan

No počátku 20. století vznikl spolek sdružující lesníky, rybáře, voraře a plavce po celém toku Vltavy s hlavními středisky v Davli, Štěchovicích Praze a Purkarci. Jeho členové měli vlastní kroj, účastnili se slavností a hlavně se snažili zachovat a ctít tradice řemesel spjatých s říčním tokem-Vltavou. I přes světové války a komunistický režim se fungování Vltavanu jakožto spolku udrželo i do současnosti a právě v Purkarci jeho členům dnes vděčíme za zřízení místní síně voroplavby na Vltavě.

Síň voroplavby na Vltavě

První pokusy a zřízení  muzea místními pamětníky spadají do 70. let 20. století, tehdy místní bývalí voraři popsali a vytvořili expozici vztahující se k vázání vorů, jejich používání a také shromáždili mnoho dobových dokumentů. V 90. letech však kvůli restitucím muselo být muzeum přemístěno na jeho současné místo, a to do domu č.p. 86, kde byl zbudivaný i památník vorařství.

Expozice nás zavede do dob, kdy splavování dřeva po Vltavě ze Šumavy až do Prahy bylo běžnou denní záležitostí, můžeme si prohlédnout mnoho dobových materiálů .

Součástí té to „síně“ je i expozice popisující současnost využívání vodní síly a to především vodními elektrárnami společnosti ČEZ.

Otevřeno je denně od května do září   9:00 - 17:00