cs
ende

Zřícenina Karlův Hrádek

Asi 2 km od obce Purkarec proti proudu řeky Vltavy můžeme navštívit romantickou zříceninu Karlův Hrádek. Tento výlet není nikterak náročný a jistě ho zvládnete i s dětmi v jakémkoliv ročním období.


Zřícenina Karlův Hrádek
Autor: Mgr. Klára Svobodová | Datum: 28.5.2012 - 09:20 | Zhlédnuto: 10066x

Historie - Karlův Hrádek

Historie této zříceniny je neodmyslitelně spojena s císařem Karlem IV. Nevíme přesně z jakého důvodu nechal právě na břehu Vltavy zbudovat tento hrad, ale odborníci se domnívají, že jako velký příznivec voroplavby a zvelebitel celého vltavského povodí nechal Karel IV vybudovat toto menší sídlo jako celní a strážní hrad ve 14. století. Hrad byl zřejmě bez věží, vjíždělo se do něj přes hradní příkop s padacím mostem rovnou do nádvoří. Nesl jméno po svém zakladateli Karlshaus.

Vedle tohoto hradu se rozléhalo i městečko nesoucí stejné jméno, avšak historie obou je velmi krátká. Předpokládá se, že městečko i hrad zanikly velmi záhy a to už za vlády Václava IV., nebo» od té doby o nich nejsou žádné písemné zprávy.

Pověsti - Karlův Hrádek

K historii hradu se váže hned několik místních pověstí. Podle jedné má být někde pod hradem schovaný vinný sklípek naplněný vínem, který má hlídat velký vzteklý pes. Podle jiné pověsti zde našla chudá žena dukáty, které si nabírala do zástěry a jakýsi šedivý mužíček na ni volal, že si domů nic nepřinese. ®ena domů skutečně peníze nedonesla, jen v zástěře za pentlí jí zbyl jeden jediný dukát.

Turistický cíl

Karlův hrádek se nachází v těsné blízkosti velmi oblíbené cyklostezky vedoucí z Českých Budějovic přes Hlubokou nad Vltavou do Purkarce, i proto je velmi navštěvovanou zříceninou. Můžeme se k němu dostat i po červené turistické značce jak z Purkarce, tak z Hluboké nad Vltavou.

V roce 2009 dostal Karlův Hrádek nový most, takže návštěvníci už nemusí překonávat velký příkop obíhající torzo tohoto bývalého sídla.